Blog

Jak publikovat aplikaci na Google Play a App Store?

appstoregoogleplay.webp

Publikování vaší vlastní mobilní aplikace na platformách Google Play a App Store je významným krokem směrem k dosažení širokého publika uživatelů. Tato procesy mohou být v prvním okamžiku zmatené, ale s náležitým vedením a připraveností můžete úspěšně zveřejnit svou aplikaci a přinést ji do rukou mnoha uživatelů. Zde je krok za krokem, jak na to:

Vytvoření vývojářského účtu

Pro distribuci aplikace v obchodě Google Play je nutné vytvořit si vlastní vývojářský účet. Jednorázový poplatek činí 25 USD. Následně je možné vydávat neomezené množství aplikací. Proces založení tohoto účtu je rychlý a jednoduchý.

Pokud plánujete publikovat aplikace na App Store od Apple, budete muset vytvořit vývojářský účet Apple Developer, což vyjde na 99 USD ročně. Po vytvoření účtu probíhá ověření vaší osoby nebo vaší společnosti Apple, což může zpomalit proces registrace až na jeden až dva týdny. Pokud plánujete umožnit nákupy v aplikaci, budete také muset připravit potřebné dokumenty a poskytnout fakturační údaje.

 

undraw_investor_update_re_qnuu.svg

Příprava aplikace

Předtím, než se pustíte do procesu publikování vaší aplikace, je klíčové, abyste věnovali dostatek času přípravě. To zahrnuje důkladné testování na různých typech zařízení a verzí operačních systémů. Hlavním cílem tohoto kroku je minimalizace chyb a zajištění, že uživatelský zážitek bude plynulý a bezproblémový.

Během publikace aplikace pro Android na Google Play Store, je nyní zapotřebí nahrávat pouze soubory ve formátu AAB místo starších APK souborů. Soubory AAB nabízejí několik výhod, jako je optimalizace velikosti souboru a snadnější aktualizace aplikace.

Při práci s Apple a publikováním na App Store může být proces o poznání náročnější. Je třeba generovat soubor IPA, a následně jej nahrát do App Store např. použitím nástroje Transporter. Schválení aplikace na App Store od společnosti Apple může výrazně trvat déle ve srovnání s Google Play Store.

Vyplnění údajů aplikace

App Store (Apple)

 • Název a Podnázev Aplikace: Zvolte název, který vystihuje podstatu vaší aplikace. Podnázev můžete použít k bližšímu vysvětlení.
 • Popis Aplikace: Popište co nejjasněji, co vaše aplikace dělá a jaké má výhody. Oslovte potenciální uživatele a přesvědčte je, proč by měli vaši aplikaci stáhnout.
 • Obrázky a Grafika: Nahrajte zajímavé a atraktivní obrázky, které ilustrují, jak vaše aplikace vypadá a co umí. První obrázek by měl být zvláště atraktivní, protože bude zobrazen na hlavní stránce App Store.
 • Hodnocení a Recenze: Zde budou zobrazeny hodnocení a recenze od uživatelů. Monitorujte a reagujte na recenze, abyste udrželi pozitivní vztah s uživateli.
 • Kategorie a Klíčová Slova: Zvolte odpovídající kategorii pro vaši aplikaci a vyplňte klíčová slova, která pomohou uživatelům najít vaši aplikaci při vyhledávání.
 • Ceny a Plánování Publikace: Nastavte cenu aplikace, pokud to vyžadujete, a určete datum, kdy má být aplikace zveřejněna.

Google Play (Google)

 • Název Aplikace: Zvolte název, který je stručný, výstižný a jedinečný. Mějte na paměti, že název aplikace je klíčový pro její vyhledávání.
 • Popis Aplikace: Popište co nejjasněji, co vaše aplikace dělá a jaké jsou její hlavní vlastnosti. Zde můžete použít formátovaný text, aby byl popis atraktivnější.
 • Obrázky a Grafika: Nahrajte snímky obrazovky, ikony a další grafické prvky, které reprezentují vaši aplikaci.
 • Hodnocení a Recenze: Podobně jako na App Store budou zde zobrazeny hodnocení a recenze od uživatelů. Reagujte na recenze a hodnocení, aby byl udržen pozitivní vztah s uživateli.
 • Kategorie a Klíčová Slova: Vyberte vhodné kategorie a vyplňte klíčová slova pro lepší vyhledatelnost.
 • Ceny a Plánování Publikace: Nastavte cenové možnosti, pokud je aplikace placená, a určete datum, kdy má být aplikace zveřejněna.
 • Země a Cílová Publika: Zvolte země, ve kterých chcete publikovat aplikaci, a definujte cílovou skupinu uživatelů.

Správné vyplnění těchto údajů na obou platformách je klíčové pro úspěšné publikování vaší aplikace. Mějte na paměti, že udržování informací o aplikaci aktuálních je rovněž důležité, aby uživatelé měli přesné a relevantní informace o vaší aplikaci.

undraw_mobile_encryption_re_yw3o.svg

Čekání na schválení

Čekání na schválení při publikování aplikace na App Store od Apple a Google Play od Google je částí procesu, kterou vývojáři musejí projít, než se jejich aplikace stane veřejně dostupnou pro uživatele. Toto čekání může být někdy zdrojem napětí a očekávání, ale je nezbytným krokem pro zajištění kvality, bezpečnosti a souladu s pravidly obou platform.

App Store (Apple)

Schvalování aplikace na App Store může trvat různě dlouho a je to proces, který zahrnuje několik kroků:

 • Odeslání Aplikace: Po vytvoření aplikace a vyplnění všech potřebných informací musíte aplikaci odeslat na App Store k posouzení.
 • Kontrola Kvality: Tým od Apple provádí kontrolu aplikace, zda splňuje technické a obsahové standardy. To zahrnuje testování stability, kontrolu obsahu a zajištění, že aplikace neporušuje žádná pravidla.
 • Ověření Identit: V některých případech může být vyžadováno ověření identity vývojářů nebo společnosti.
 • Recenze a Zpětná Vazba: Pokud tým od Apple nalezne nějaké problémy nebo potřebuje dodatečné informace, můžete být vyzváni ke změnám nebo poskytnutí dodatečných detailů.
 • Schválení nebo Zamítnutí: Po dokončení recenze bude aplikace buď schválena a dostupná na App Store, nebo zamítnuta s důvodem, proč byla zamítnuta.

Čekání na schválení na App Store může trvat od několika dnů do několika týdnů, a to zejména v případech, kdy je zapotřebí více kontroly nebo oprav.

Google Play (Google)

Proces schvalování aplikace na Google Play je obecně rychlejší a méně náročný, ale stále vyžaduje určitý čas:

 • Odeslání Aplikace: Aplikaci musíte nahrát na Google Play Console, kde se zahájí proces recenze.
 • Kontrola Bezpečnosti: Google automaticky provádí kontrolu bezpečnosti aplikace na přítomnost škodlivého kódu.
 • Kompatibilita: Zkontroluje se kompatibilita aplikace s různými zařízeními a verzemi Androidu.
 • Zveřejnění: Pokud aplikace úspěšně projde kontrolami, můžete ji zveřejnit na Google Play.

Celý proces na Google Play trvá obvykle několik hodin až několik dní, což je rychlejší než na App Store.

Je důležité mít trpělivost a pečlivě se řídit směrnicemi a pravidly obou platforem během procesu publikování. I přes čekání máte tak příležitost zajistit, že vaše aplikace je kvalitní a bezpečná pro uživatele na obou mobilních operačních systémech.

Správa a aktualizace

Po schválení máte možnost spravovat a aktualizovat svoji aplikaci. Můžete přidávat nové funkce, odstraňovat chyby a celkově tak zlepšovat uživatelský zážitek.

Závěr

Publikování na Google Play a App Store vyžaduje trpělivost, přesnost a dodržování pravidel. Sledujte pokyny, postupujte krok za krokem a umožněte tak publikaci vaši aplikaci uživatelům po celém světě.

Co umíme?

Profesionální digitální řešení

ss

Plánujete vývoj mobilní nebo webové aplikace?

Kontaktujte nás

Další články