Objective-C

Když se mluví o vývoji aplikací pro Apple zařízení, často padne pojem Objective-C. I když se dnes mnoho vývojářů obrací k Swiftu, modernějšímu programovacímu jazyku od Apple, Objective-C zůstává důležitým milníkem v historii iOS a macOS vývoje. Ale co je to Objective-C a proč byl tak důležitý?

Co je Objective-C?

Objective-C je objektově orientovaný programovací jazyk, který rozšiřuje jazyk C přidáním funkcí z malého jazyka nazývaného Smalltalk. Byl vytvořen Bradem Coxem a Tomem Lovem v 80. letech 20. století.

Proč byl vytvořen?

Cílem bylo kombinovat výhody jazyka C, obzvláště jeho výkonnost, s výhodami objektově orientovaného programování, které nabízel Smalltalk. Výsledkem byl jazyk, který byl schopen rychle a efektivně řešit složité vývojářské úkoly.

Vztah s Apple

Apple začal používat Objective-C krátce po tom, co firma zakoupila NeXT, firmu založenou Stevem Jobsem po jeho odchodu z Apple. Jazyk se stal základem pro Apple frameworks jako Cocoa a Cocoa Touch, což byly nástroje pro vývoj aplikací pro macOS, iOS, watchOS a tvOS.

Objective-C vs. Swift

V roce 2014 Apple představil Swift, modernější programovací jazyk s řadou vylepšení oproti Objective-C. I když mnoho vývojářů postupně přešlo na Swift pro nové projekty, Objective-C zůstává důležitý pro údržbu starších aplikací a některé specifické vývojové úkoly.

 

I když jeho popularita v posledních letech klesla ve prospěch novějších jazyků, Objective-C má významné místo v historii vývoje softwaru. Jako klíčová složka v evoluci Apple vývojových nástrojů pomohl formovat mobilní a desktopové aplikace, které dnes známe a milujeme. Pro ty, kteří chtějí hlubší pochopení technologií Apple, je studium Objective-C cenným krokem.

Další pojmy

Co umíme?

Profesionální digitální řešení

ss

Plánujete vývoj mobilní nebo webové aplikace?

Kontaktujte nás